Povedlo se! Ocelácký triatlon ve Vrbici u Bohumína byl z mojí strany nakonec jasná záležitost. I když na mě byl vyvíjen velký tlak jako na favorita závodu, přesto mě to příliš nerozhodilo a závod jsem vyhrál stylem start-cíl. Od prvních metrů ve vodě jsem tušil, že tohle bude můj den. Cílovou pásku jsem proťal jako první v čase 0:58:34 s náskokem dvou minut a 47 sekund na druhého Witzlack-Makareviche z německého Lipska. Děkuji všem fanouškům za podporu, organizátorům za skvělý závod a soupeřům za fér boj. Triatlonu zdar!


 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rozhovor o nadcházejícím závodě

Na tomto odkazu můžete shlédnout rozhovor o sobotním závodu:   Ocelácký triatlon

Sledujte, sdílejte a fanděte!

Příprava na příští víkend

Tento týden se nesl-jako ostatně vždy-v duchu tréninků. Trénoval jsem já a trénovali mí svěřenci a svěřenkyně.

Podařil se mi taky dílčí úspěch ve škole, kde jsem zvládl dvě zkoušky.

Svou přípravu teď směřuji hlavně k příštímu víkendu, kdy se v sobotu 8.6. koná závod Ocelácký triatlon. Pořádá se ve Vrbici u Bohumína a já se cítím, jako jeden z hlavních favoritů na medaile. Uvidíme, jestli se můj pocit stane realitou. O průběhu závodu, jeho výsledcích a mých dojmech vás budu samozřejmě informovat v dalším článku. Sportu zdar!

4

Evropský pohár a stříbrný Hannover

Minulý týden se konal evropský pohár v Polsku, ve městě Olsztyn. Zajímavostí bylo, že se závodilo na sprint distancích, takže vše probíhalo rychleji než obvykle. V závodě jsem nakonec obsadil 43. místo s časem 0:57:50. Vítězem byl Ital Nicola Azzano v čase 0:54:57.

Potom jsem o víkendu zavítal do německého Hannoveru, kde jsem se zúčastnil 13. ročníku pravidelného závodu Maschsee Triathlon, pojmenovaného podle jezera, ve kterém se koná plavecká část závodu. Závod se mi vyvedl parádně, z vody jsem vybíhal jako první a na špičce pole jsem se držel až do cíle. Nakonec z toho bylo stříbro v čase 1:00:10, hned za němcem Buttelem, který doběhl s časem 1:00:02. 

Redbull elements

Logo-red-bull-elements

Oslovila mě firma Kilpi, která vyslala štafetu pod svým jménem na prestižní závod do Francie na Redbull elements. Závod se skládal ze čtyř disciplín - plavání, běh do vrchu, paragliding a horské kolo. Závod se jel štafetovým způsobem, takže jeden člověk - jedna disciplína.

Byl jsem vybrán na plaveckou část. Plavalo se na jezeře Annecy. Jezero je považováno za nejčistší v Evropě a já se k tomuto výroku jedině přikláním, je to nekrásnější jezero, ve kterém jsem kdy plaval. Teplota vody byla okolo 24°C, takže už jsem se nemohl dočkat, až si do něj hned po příjezdu skočím. Přijeli jsme dva dny předem, abychom mohli omrknout jednotlivé tratě.

 Závod se konal v sobotu. Začínalo se plaváním a následoval běh do vrchu, poté byl na řadě paragliding a na závěr se na scénu dostalo horské kolo. Moje disciplína začínala v devět ráno. Plavání bylo rozděleno do tří okruhů s celkovým počtem tří kilometrů a třemi meziběhy, které měly v součtu devět set metrů. Na start se postavilo 92 závodníků. První dva okruhy měly 750m a třetí měl 1500m. Po prvním a druhém okruhu jsme museli překonat provazový žebřík, který vedl na molo ve výšce 2,5m nad hladinou. Po překonání žebříku jsme běželi 400m zpět na start a tohle ještě jednou. Po druhém kole jsme plavali třetí okruh, který měl 1500m. Průběh mé části závodu byl skvělý. Hned po staru jsem využil zkušenosti z triatlonu a ujal jsem se vedení. V průběhu prvního okruhu se přede mne dostali dva profi-plavci, toto pořadí zůstalo až do konce, velká mezera přede mnou a velká mezera za mnou. Štafetu jsem předával na třetím místě. Nakonec jsme jako tým skončili na krásném pátém místě. Byla to zajímavá zkušenost, úplně jiný závod, než jsem zvyklý.

        

Hannover

Týden po MS jsem jel do Německa na poslední závod druhé Bundes-ligy. Závod se konal v Hannoveru. Součástí závodu byl také olympijský TT a půl ironman, jel se buď individuálně a nebo ve stylu štafet. Byl to poslední TT závod sezony, takže jsem si to chtěl pořádně užít. Vše bylo parádní, počasí i organizace, prostě celý závod byl moc fajn.

Počasí bylo teplé, ale voda studená, takže jsme plavali v neoprenu. Plavali jsme v neskutečně bahnitém jezeře. Když jsem ponořil hlavu, tak jsem měl tmu před očima. Byla tam taková tma, že jsem si neviděl ani na loket. Z vody jsem vybíhal na prvním místě a následoval hodně dlouhý přeběh ke kolu, kde jsem svůj náskok ještě zvýšil.

Podařilo se mi proto jet na kole dlouho sólo – tzv. únik. Stalo mě to hodně sil, ale chtěl jsem si vyzkoušet, co to se mnou udělá. Ke konci prvního kola mně dojela skupinka pronásledovatelů. Druhé kolo jsme jeli ve skupince asi 6 lidí. Pořád jsme šlapali do pedálů, protože za námi se řítil velký balík. Běh vedl krásným parkem, každý kilometr byl označen, takže jsem si mohl krásně rozložit tempo. Ze začátku jsem zvolil pomalejší tempo a postupně jsem zrychloval až do úplného závěru. Celkově jsme jako tým obsadili 2. místo. Jelikož to byl i poslední závod poháru, tak se vyhlašovalo i celkové pořadí poháru a tam jsme obsadili 3. místo. Po závodu jsme se už domluvili na další spolupráci, na kterou se moc těším.

Akademické mistrovství světa

Na začátku září se konalo akademické mistrovství světa. Tento prestižní závod se koná jednou za dva roky. Letos se pořádání závodu zhostiloŠvédské město Kalmar. Závod to byl velice pestrý a různorodý. Plavalo se v kanálu 750m skoro rovně. Asi 300m po startu jsme podplavali první most. Poté se trať stáčela doleva k dalšímu mostu. Pod mosty to bylo strašidelné jen tma a špína. Uprostřed trati se mi za nohu zachytil kousek rostliny a táhl jsem ji za sebou až do konce, kdy se mi ji podařilo odhodit. Na kolo jsem naskakoval na chvostu druhého balíku. Na kole se jela neskutečná divočina. Ještě aby toho nebylo málo, před a během závodu mohutně pršelo, a to není nic pro mně. Cítil jsem se kupodivu mnohem lépe, než když jsem letos závodil na EP v Polsku, kde lilo jako z konve celý závod. Z druhého depa jsem vybíhal v druhé polovině startovního pole a už jsem věděl, že to nebude žádný dobrý výsledek.

Sokolov

Poslední závod v seriálu českého poháru se uskutečnil v Sokolově. Závod byl na sprint distancích. Plavalo se bez neoprenu, což je v Sokolově vzácnost. Tamější voda je vždy nejstudenější z celého poháru. Hned od startu jsem se ujal vedení a v průběhu plavání jsem ještě náskok zvýšil. Na kolo jsem naskakoval s velkým náskokem. Dlouho jsem jel v úniku. V půlce prvního kola ze dvou mně dojel pronásledující balík. Zaparkoval jsem to mezi nimi a dojeli jsme ve stejném počtu až do druhého depa. Hned při výběhu z depa se mi sekli plíce a nemohl jsem zrychlit. Ani po několika kilometrech se mi nepodařilo zapracovat a doběhl jsem na 9.místě.

Tábor

Tento víkend se konal předposlední závod ČP a zároveň MČR ve sprint triatlonu a akademické mistrovství. Závod se konal v Táboře.

Start závodu byl až kolem páté hodiny odpoledne, protože před námi startoval evropský pohár juniorů. Byl to sprint, takže se plavalo 750m na místní přehradě. Mezi výlezem z vody a depem na nás čekal pořádný kopec, kde člověku úplně ztěžkly nohy. Na kolo jsem naskakoval jako pátý. Trať cyklistiky se lehce změnila oproti minulým rokům. Byla kratší, takže se jeli čtyři okruhy a byla více klikatá, hlavně v samotném centru dění.

Hned ze startu byly mezi námi mezery, které se každý snažil dojet. Zhruba po dvou kilometrech jsem se dostal na čtvrtou pozici a doufal, že společně doženeme ty vpředu. Bohužel jsem na to byl sám. Snažil jsem se držet tempo a ukrajovat metry ze ztráty. Na konci druhého kola mě dojel Štěpán s Přemkem a roztočili jsme to ve třech. Bohužel už jsme nestihli dojet zbytek před sebou a museli jsme je dohánět na běhu. Do depa jsme tedy přijeli jako druhá skupinka. Rychlé depo a honem na běh. Přemek mi hned z depa utekl. Chytil jsem se Štěpána a běželi jsme kolečko a půl spolu. Potom jsem zrychlil a Štěpánovi jsem utekl. Myslel jsem si, že mám vyhráno a nejdou ze zezadu přiběhl Jirka. A jeho běžecké tempo jsem nebyl schopen akceptovat. Cílovou pásku jsem překročil na pátém místě v celkovém pořadí. V kategorii jsem obsadil třetí místo a také mezi akademiky jsem skončil třetí, díky tomu jsem si vyjel účast na letošním akademickém mistrovství světa, které se uskuteční na začátku září ve Švédsku. Teď bude následovat poslední závod ČP, který se uskuteční až v Sokolově.

Mělník

Můj první závod ČP se letos uskutečnil v Mělníku. Nebyl to vůbec lehký závod. Cyklistická a běžecká trať byla jen do kopce nebo z kopce. A to není nic pro mě, ale abych bodoval musel jsem jet a poprat se s tím. Plavaní bylo jediné na rovině, takže to byla pohodička. Cyklistika se odehrávala v centru města, kde se jeli čtyři okruhy plus nájezd od vody. Na druhé otočce se mi zaseklo kolo mezi kostkami a první balík mi ujel. Snažil jsem se ho dohnat, ale zbytečně jsem vyčerpal před běžeckou částí. Před posledním kolečkem mně dohnal druhý balík a s ním jsem již dojel do depa. A pak přišel na řadu běh. Běželo se kolem místních vinic, které jsou v prudkém kopci a na přímém slunci. Můj výsledek stačil na celkové desáté místo a v kategorii na druhé. Příští víkend se jede další závod z poháru, tentokrát v Táboře.