Plavecký klub

2011
trenérský tým pracuje ve složení:Vítězslav Hartmann - vedoucí trenér, Boris Neuwirt, Libor Kohut a Jan Pala

Reprezentanti:
seniorská reprezentace: Barbora Závadová, Martin Baďura, Martin Šlechta
juniorská reprezentace:Barbora Závadová, Tomáš Pavlíček, Michaela Altová, Michaela Petrová, David Hudzietz, Jakub Powada
2010
Úroveň plaveckého sportu v Ostravě stále stoupá, plavci se zařadili do české špičky i v kategorii dospělých a je to nesporně nejlepší rok ostravského plavání.
Na Zimním mistrovství ČR v Chomutově vybojovali plavci 7 zlatých, 6 stříbrných a 2 bronzové medaile - Barbora Závadová získala 3 mistrovské tituly, Michaela Altová, Martin Baďura a Dominik Bartoš vybojovali po jednom mistrovském titulu. Zlato získala i polohová štafeta žen (Závadová, Altová, Nebelová, Petrová). Další medaile v jednotlivcích získala i Kateřina Nebelová.
Ve finále MČR družstev obsadily muži 3.místo a ženy 2. místo. I v této soutěži patříme do české plavecké špičky. Máme dobrý tým!
Letní MČR dorostu v Plzni znamenalo další posun do české plavecké špičky. Úžasných 30medailí - deset zlatých, získali Michaela Altová (50P, 100P, 200P), Kateřina Nebelová (200M), Barbora Závadová (100M, 400Pz), další medaile přidali do sbírky Jan Svojanovský, David Hudzietz, Tomáš Pavlíček, Michelle Vokounová, Jakub Powada a také budoucí studentky SG Kateřina Nováková a Marie Struhalová. Za zmínku určitě stojí i čtyři zlaté medaile ve štafetách.
 Na Letním MČR dospělýchv Praze získali plavci šest nejcennějších medailí - Martin Baďura (100Z), Barbora Závadová (200Pz, 200Vz a 400Pz + stříbro na 200Z) a Dominik Bartoš (1500Vz), stříbro vybojovali Baďura (50Z), Bartoš (400Vz, 400Pz) a Hanulík (200Vz). Pro dvě bronzové medaile si doplavala Kateřina Nebelová (50M, 200M).
Na žákovských mistrovstvích získali naši plavci 51 medailí, z toho 35 zlatých (Petrová, Gebauerová, Kanalošová, Závadová, Bachan)
Reprezentační vystoupení v tomto roce "zahájila" Michaela Altová na MEJ 2010 v Helsinkách. Bohužel toto MEJ ji nezastihlo v nejlepší formě a zaostala za svými osobními rekordy. Na 50 m prsa obsadila 26. příčku.
Velmi úspěšně reprezentovala na Mistrovství Evropy v Budapešti polohovkářka Barbora Závadová , Do Budapešti odjela pouze na jeden start na svou hlavní disciplínu 400 PZ. Probojovala se do svého prvního finále a obsadila vynikající 8. místo mezi nejlepšími evropskými plavkyněmi . Je to historicky nejlepší umístění ostravského plavce či plavkyně na soutěži nejvyšší úrovně.
To nejlepší ale čekalo Barboru Závadovou na konci léta. Ihned po závodě na 400Pz v Budapešti odcestovala do dalekého Singapuru, kde se zúčastnila 1. olympijských her mládeže (spolu se svým trenérem Vítězslavem Hartmannem). Hned v prvním dnu olympijských soutěží získala pro Českou republiku v závodě na 200 PZ bronzovou medaili v novém českém rekordu 2:15,36 ! Barboře se dařilo i v dalším závodě. V disciplíně 200Z vybojovala vynikající 5.místo. Super úspěch mladé ostravské závodnice a jejího trenéra Víti Hartmanna!
V zimní části reprezentační sezóny pokračovala spanilá jízda Barbory Závadové. Na konci listopadu startovala na ME v krátkém bazénu v Eindhovenu . Probojovala se do finále v disciplínách 200 PZ a 400 PZ, kde vybojovala vždy 6.příčku, pokaždé v nových českých rekordech.
V prosinci se na Mistrovství světa v Dubaji probojovala Barbora Závadová do finále na 400PZ, kde obsadila 7. místo, což pro ni, i pro náš klub, znamená dosavadní největší úspěch v závodě světové špičky!
Rovněž absolvent našeho SG Erik Rajohnson startuje na MS v krátkém bazénu 2010 v Dubaji za reprezentaci Madagaskaru.
Poslední mistrovský závod roku 2010 - Zimní MČR dorostu v Trutnově byl opět velmi úspěšný pro celé ostravské plavání. I při absenci Barbory Závadové (MS v krátkém bazénu) a dalších kandidátů na medaile (zranění Hudzietz a Altová) dokázali mladí ostravští plavci, že patříme k české plavecké špičce! Nejlépe si v Trutnově vedl juniorský reprezentant Ondřej Palatka , který získal 4 mistrovské tituly (50M, 100M, 100Z, 200PZ) a 2 stříbrné medaile. Další mistrovské tituly získali pro Ostravu Věra Kopřivová (200M), Marie Struhalová (100Z) a Jan Svojanovský (200P). Dvě zlaté medaile získaly štafety dorostenců i dorostenek v závodech 4x100VZ. Dorostenci přidali ke zlatu i nový český rekord 3:28,11 (Karel Handlovič, Tomáš Pavlíček, Milan Kašpařík, Ondřej Palatka). Celkem získali ostravští plavci na MČR dorostu v Trutnově 26 medailí (9 zlatých, 12 stříbrných a 5 bronzových).
Krátce po vánočních prázdninách překvapila ostravské plavce a trenéry velmi krutá zpráva. Nadějný plavec Ondřej Palatka, juniorský reprezentant, účastník MEJ 2010, odchovanec prostějovského plavání a člen KPS Ostrava, zemřel 9. ledna 2011 .
Barbora Závadová byla vyhlášena nejlepší juniorkou Českého svazu plaveckých sportů za rok 2010 a v  Moravskoslezském kraji byla vyhlášena mezi 10 nejlepšími juniory!
Rovněž bývalý člen našeho klubu Erik Rajohnson startuje na MS v krátkém bazénu 2010 v Dubaji za reprezentaci Madagaskaru.
V současné době drží plavci KPS Ostrava 6 seniorských, 16 dorosteneckých a 5 žákovských rekordů ČR.
Poslední mistrovský závod roku 2010 - Zimní MČR dorostu v Trutnově je ještě před námi. Jaký bude?
Dominik Bartoš ukončil závodní kariéru.

2009
Na seniorských mistrovstvích ČR získali plavci devatenáct medailí, z toho devět zlatých. Na dorosteneckých mistrovstvích ČR  vybojovali plavci 58 medailí, z toho 34 zlatých (v tomto roce se konala 3 mistrovství!). Na MEJ 2009 v Praze startovali Barbora Závadová, Norbert Sosna a Michaela Altová. Barbora Závadová obsadila ve finále na 400 m PZ vynikající 5. místo mezi nejlepšími evropskými juniory. Na světové Univerziádě v Bělehradě startovali za Českou republiku Martin Baďura (5. místo v polohové štafetě, 21. místo na 100Z) a Dominik Bartoš (14.místo na 1500Vz). Tomáš Pavlíček a Michaela Petrová se kvalifikovali na významnou juniorskou soutěž Evropský olympijský festival mládeže v Tampere, Tomáš vybojovall 13. místo na 100M mezi nejlepšími juniory Evropy. Na Mistrovství světa v Římě nás velmi úspěšně reprezentovala Barbora Závadová. Obsadila 17. místo v disciplíně 400PZ (4:41,90), což je historicky nejlepší umístění plavce našeho klubu na světové spoutěži. V této disciplíně překonala zároveň český rekord legendární Hany Černé. Erik Rajohnson startoval na MS 2009 v Římě za reprezentaci Madagaskaru. Na Mistrovství Evropy na krátkém bazénu v Istanbulu se kvalifikovali čtyři plavci KPS Ostrava! Byli to Barbora Závadová, Martin Baďura, Dominik Bartoš a překvapivě i Martin Šlechta. Všichni tito plavci si nominaci vyplavali splněním limitů a také překonáním českých rekordů - Barbora Závadová na 200 PZ, Martin Šlechta na 50 VZ a 100 PZ, Martin Baďura na 100 Z. V současné době jsou plavci KPS Ostrava držiteli mnoha rekordů ČR, Byl to nejúspěšnější rok v celé historii ostravského plavání od roku 1945 !!! Tamara Stonová se rozhodla ukončit svou plaveckou kapitolu a začala se věnovat triatlonu. I v tomto náročném sportovní odvětví se jí daří a je v roce 2009 zařazena do reprezentačního výběru ČR.
Dlouholetá trenérka, cvičitelka a třídní učitelka spousty Sportovních tříd, na ZŠ Provaznická, Sokolovská a Dětská - Zdena Grymová, odešla do důchodu.

2008
Na seniorských mistrovstvích plavci vybojovali pět zlatých, deset stříbrných a jednu bronzové medaili (Bartoš, Baďura, Závadová). V srpnu se Barbora Závadová účastní Mistrovství Evropy Juniorů v Bělehradě. Obsadila 19. příčku v polohovém závodě na 400 metrů. V prosinci se 3 plavci nominovali na Mistrovství Evropy - Dominik Bartoš obsadil 11. místo v disciplíně 1500 volný způsob a vytvořil rekord ČR. Barbora Závadová obsadila 11. příčku v polohovém závodě na 400 metrů a společně s 200 polohovým závodem vytvořila 2 dorostenecké rekordy ČR. Martin Baďura vybojoval 19. místo v disciplíně 200 znak a v disciplíně 50 znak vytvořil nový rekord ČR.Jednalo se o nejúspěšnější rok v celé historii klubu od roku 1945!!!

2007
Žákyně ST Barbora Závadová, je zařazena do Centra individuálních sportů Ostrava. Martin Baďura a Dominik Bartoš startují za českou reprezentaci v mezistátním utkání Ukrajina - Polsko - Česká republika. Na multiutkání juniorů v Ženevě startují za český výběr Martin Baďura, Jan Hanulík, Barbora Závadová a Michelle Vokounová. Na Mistrovství světa v Melbourne startuje za reprezentaci Madagaskaru bývalý student SG - Erik Rajohnson. Martin Baďura se v létě účastní Mistrovství Evropy juniorů v Antverpách, kde získává 9. místo v disciplíně 50 znak. Barbora Závadová se účastní Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF) v Bělehradu, kde získává 7. místo ve finále disciplíny 400 polohový závod. Martin Baďura, na Zimním mistrovství ČR dorostu překonal dva dorostenecké rekordy ČR v disciplínách 50 a 100 znak.

2006
Martin Baďura se společně s Dominikem Bartošem zúčastnili Světového poháru v Berlíně. Martin Baďura startuje na Mistrovství Evropy juniorů v Palma de Mallorca, ve finále A na 100 m znak obsadil 7.místo.
Martin Baďura reprezentuje ČR na I. Mistrovství světa juniorů v Rio de Janeiru. V disciplíně 100 m znak obsazuje 9. místo (jako čtvrtý Evropan). Na Mistrovství Evropy sluchově postižených startuje za výběr ČR Milan Janča, rovněž student Sportovního gymnázia. Sportovní třídy se přesunují na ZŠ Dětskou, zde přecházejí i učitelé Zdena Grymová a Libor Kohut. Jsou zřízeny internetové stránky klubu.

2005
Dominik Bartoš a Martin Kresta startují na Mistrovství světa v Montrealu. Martin Baďura reprezentuje ČR na Evropském olympijském festivalu mládeže v Lignanu, kde ve finále A na 100 m znak obsadil 4.místo. Tamara Stonová se účastní Světové univerziády v Izmiru a startuje na ME v krátkém bazénu v italském Terstu (17.místo na 400 m PZ). Na Mistrovství světa v Montrealu startuje také bývalý student SG Ostrava Erik Rajohnson za reprezentaci Madagaskaru. V září 2005 zahájilo činnost Centrum individuálních sportů Ostrava, které podporuje talentované sportovce. Do něj jsou zařazeni reprezentanti Dominik Bartoš, Martin Baďura, Jan Hanulík, Tamara Stonová a Martin Šlechta.

2005 – 2009
V tomto období pracuje trenérský tým ve složení: Vítězslav Hartmann - vedoucí trenér, Boris Neuwirt, Libor Kohut a Jan Pala, pomocnou trenérkou je Zdena Grymová. Úroveň kvality dosažených výsledků se rapidně zvyšuje. Na Letních a Zimních Mistrovstvích ČR žactva a dorostu naši plavci pravidelně obsazují nejvyšší místa. Žáci Sportovních tříd jsou nejlepší v republice a pravidelně vyhrávají Přebor ČR Sportovních tříd.

2004
Tamara Stonová startuje za českou reprezentaci ve Vídni na Mistrovství Evropy na krátkém bazénu (16.místo na 400 m PZ). Na Mistrovství Evropy juniorů v Lisabonu reprezentuje Martina Nogová. Do klubu přestoupili Martin Baďura ze Vsetína. Na multiutkání juniorů startuje za ČR Dominik Bartoš, na trojutkání Slovensko - Polsko - ČR reprezentuje Martin Šlechta.

2003
Martin Kresta startuje za českou reprezentaci v Dublinu na Mistrovství Evropy na krátkém bazénu a na Mistrovství Evropy juniorů v Glasgowě (16.místo na 100 m VZ). Dominik Bartoš reprezentuje ČR na Evropském olympijském festivalu mládeže v Paříži (dvakrát 6.místo ve finále A na 100m a 200m motýlek). Ve výběru juniorů reprezentuje také Michael Neuwirth. Do klubu a na školu přestupují Martina Nogová z Třince a Martin Šlechta z Přerova.

2002
Martin Kresta startuje na Mistrovství Evropy juniorů v Linci a reprezentuje v multiutkání juniorů na Kypru. V reprezentačních výběrech startují David Kučák a Tomáš Lakomý.

2001
Veronika Ulrichová startuje na závodech Světového poháru v Berlíně. Martin Kresta reprezentuje ČR na Evropských olympijských dnech mládeže v Murcii (8.místo ve finále A na 100 m VZ). Ve výběru juniorů na trojutkání Polsko - Slovensko - ČR reprezentuje také David Kučák.

2000
Tamara Stonová a Veronika Ulrichová se účastní Mistrovství Evropy juniorů v Dunkerque. Tamara obsadila 9.místo na 400 m PZ, Veronika získala v silné konkurenci rovněž 9.místo na 100 m VZ.

2000 - 2004
V tomto období pracuje trenérský tým ve složení: Vítězslav Hartmann - vedoucí trenér, Boris Neuwirt, Libor Kohut a Jan Pala, pomocnou trenérkou je Zdena Grymová. Úroveň kvality dosažených výsledků se zvyšuje.

1999
V tomto roce se plavání stává na Sportovním gymnáziu v Ostravě kmenovým sportem. Během několika let se zařadí mezi úspěšné sporty, jeho sportovci získávají množství medailí jak na juniorských soutěžích, tak i v kategorii dospělých. A současně se ziskem medailí na mistrovských soutěžích ČR jsou studenti školy díky dobrým výkonům zařazováni do reprezentačních výběrů ČR. Během osmi let startovalo šestnáct studentů školy za výběry České republiky. Z řad bývalých absolventů školy startovali ještě před rokem 1999 v reprezentaci Matěj Palatý, Jan Pala, Jan Resler a Adrian Kuder. Škola ve spolupráci s Klubem plaveckých sportů Ostrava vytváří velmi dobré podmínky pro přípravu studentů - plavců. Skupina studentů se díky dobré spolupráci s kluby v regionu rozrůstá, na škole studuje pravidelně 20 - 24 plavců ve čtyřech ročnících. V posledních letech ostravští plavci potvrzují oprávněnost zařazení do české dorostenecké plavecké špičky. A mezi dospělými plavci potvrdili své kvality Tamara Stonová, Martin Kresta, Dominik Bartoš a Martin Baďura kteří získali na Mistrovství ČR dospělých medaile a tituly Mistrů ČR.

1997
Nastupuje Libor Kohut jako pomocný trenér, od roku 1998 jako učitel a trenér sportovních tříd na ZŠ Sokolovská. Richard Mencner reprezentuje ČR na Evropských olympijských dnech mládeže v Lisabonu. Rok poté startuje 1.Světových hrách mládeže v Moskvě. Od roku 1998 se žáci sportovních tříd stávají každoročně Mistry republiky v přeboru Sportovních tříd.

1996
Se stává vedoucím trenérem Vítězslav Hartmann, práci trenéra na plný úvazek opouští Boris Neuwirt, který přechází na Sportovní gymnázium. Jan Pala nastupuje na místo trenéra Sportovních tříd.

1995
Koná se první ročník Velké ceny Ostravy v plavání, která navazuje na Velkou cenu Vítkovic. Jan Resler reprezentuje ČR na Evropských olympijských dnech mládeže v Bathu.

1993
Je založeno občanské sdružení Klub plaveckých sportů Ostrava, vedoucím trenérem je Mgr. Boris Neuwirt, předsedou Ing. Miroslav Poláček. Jan Pala reprezentuje ČR na Evropských olympijských dnech mládeže v Eindhovenu. Matěj Palatý získává první titul seniorského Mistra ČR v disciplíně 1500 volný způsob, účastní se Mistrovství Evropy juniorů 1994 v Pardubicích.

1987 - 1999
V roce 1987 se Sportovní třídy plavání stěhují na ZŠ Sokolovská v Ostravě - Porubě a trénink se přesunuje na nově otevřený padesátimetrový bazén Hutních Montáží Ostrava. V roce 1990 navazuje klub kontakty se švédským klubem KrSS Kristinehamn. Dochází k recipročním soustředěním, střídavě ve Švédsku a ČR. David Jankovský získává Mistrovské tituly na MČR žactva.

1985
Vedoucím trenérem je Boris Neuwirt. Trenéry jsou u sportovních tříd Bedřich Málek, Milan Strnad a Zdena Grymová. Nejlepší závodník Michael Drozd odchází do VŠ Praha. Do trenérského týmu přichází Vítězslav Hartmann.

1983
Předsedou se stává Vladimír Rybka. Přichází noví trenéři Stanislav Böhm a Boris Neuwirt. V oddíle pracují 3 trenéři první třídy, 5 trenérů druhé třídy a 19 trenérů třetí třídy. Na přeborech ČSR získali plavci sedm medailí. Středisko plavecké výuky převzalo výuku všech dětí ostravských základních škol a stává se střediskem celoměstským. Bazén v Ostravě - Hrabůvce se stává problémem, situace s nedostatkem vody v kraji měla za následek uzavření bazénu na Ruské ulici. Velká cena Vítkovic byla nakonec uskutečněna, v roce 1984 získali plavci na přeborech ČSR 9 titulů, z nichž šest získal Roman Majerský. Dvě zlaté získala Monika Pachtová, tři stříbrné Pavla Urbančíková.

1982
Výkonnostní plavci absolvují 86 závodů, na krajských přeborech získali žáci Sportovních tříd 112 medailí. Nejúspěšnějším žákem oddílu se stává Michael Drozd. Plavci našeho oddílu získávají medaile na Mistrovství ČSR.

1977
Závodníci oddílu se zúčastnili 71 závodů. Marika Triandafillu získala bronzovou medaili na Mistrovství ČSSR na 200 PZ. Žáci sportovních tříd se umísťují na 5. místě v přeboru sportovních škol ČSR.
Dva roky poté znovu klesla členská základna na 132 členů. Díky Sportovním třídám, které vede Bedřich Málek, získáváme 38 titulů Přeborníka kraje a 64 druhých a třetích míst. Dále se rozvíjí plavecká výuka, klub má v roce 1980 32 rozhodčích, 24 trenérů a 4 cvičitele.

1973
Předsedou se stává Vlastimil Černý. Rozvíjí se spolupráce se Sportovními třídami na ZŠ Provaznická.
Odchod trenérů Zdeňka Reka, Leoše Kočendy a Mirka Pařízka je největší starostí v roce 1975. Družstvo přebírá Ing. Miroslav Banot. Pokračují výborné výsledky v žákovských kategoriích, ženy vítězí v 1. národní lize a postupují do kvalifikace na celostátní ligu.

1972
Z klubu odchází několik stěžejních plavců. V dorostenecké kategorii je úspěšný Miroslav Poláček, v žákovských Olga Konečná, Jana Doležílková a Vítězslav Hartmann.

1970
Opět roste členská základna na 190 členů. Tento rok znamenal další skok do plavecké špičky - do juniorské reprezentace se probojovali Miroslav Poláček a Ladislav Obst, do seniorské Jaroslav Jadrný. Kvalitními výsledky z Mistrovství ČSSR a ČSR se plavecký klub zařadil na druhé místo v oddílech TJ VŽKG, hned za atlety.

1968
Po dlouhém a úspěšném předsedování Oldřicha Blažka, se Ing. Milan Koutný stává novým předsedou klubu. Plavci získávají 10 oblastních a 18 okresních titulů a začínají se prosazovat v soutěžích mužů a žen.
Rok poté, díky kvalitnímu a systematickému tréninku, zaznamenáváme v našem klubu první Mistry Republiky - Milan Vantuch a Mirek Poláček. Za zmínku také stojí, že v tomto roce pokořil Jan Resler jako první plavec klubu hranici jedné minuty na 100 VZ.

1964 – 1986
V roce 1964 začíná výstavba nového krytého bazénu na učilišti v Ostravě - Hrabůvce, kam se v roce 1967 náš oddíl přesunuje. Oddíl má od této doby ideální podmínky ke své činnosti. Tréninky A družstva vede Oldřich Blažek a vedoucím družstva je Bedřich Málek. Další družstva trénují - Erich Blahut, Miroslav Pařízek, prof. Durďíková a Dr. Oldřich Obst. Je založena první IV. sportovní třída při ZŠ Provaznická, do které nastoupili žáci narození převážně v roce 1958. Zajímavostí je, že většina z nich neuměla plavat. V dubnu 1967 se uskutečnil první ročník Velké ceny.

1958
Počet členů dosahuje čísla 215 a oddíl je přejmenován na TJ VŽKG. Úroveň výkonů našich plavců má stoupající tendenci. Trenérská rada pracuje ve složení: Pavel Vlček, Miroslav Pařízek a Rudolf Tvarůžka. Oddíl se snaží propagovat plavání v blízkém okolí (Brušperk, Hrušov, Bohumín, Klimkovice, Štramberk). Dobrá práce s mládeží začíná přinášet ovoce. Předsedou klubu je Oldřich Blažek. Za zmínku stojí, že v roce 1959 prošlo výukou 450 neplavců a v roce 1960 "pouze" 190. Oddíl vyhrává Zimní přebor ČSR oddílů. Oceněna je Marie Šímová za splnění limitu I. VT a trenér Pařízek za přípravu plavců na přebory.
Opět dochází k úbytku členské základny, která v roce 1963 má 130 členů. Plavci trénují na koupališti za každého počasí a chybí zde stále zařízení na ohřev vody. Ve zprávě z trenérské rady stojí doslova " v případě šera, tmy nemůže trenér sledovat svěřence očima, odpadá tudíž odstraňování technických chyb ve stylu".

1952
Dochází k dalšímu přejmenování klubu na DSO Baník a v roce 1954 se klub dostává do další hluboké krize - klub nemá plavce, funkcionáře ani trenéry. Hrstka nejlepších plavců se zúčastňují přeborů ČSR v Brně, nejlépe se umístí plavec Barkala, který zaplave 1.500m kraul za 23:37,2 a tímto časem získá 15. místo.
V dalších letech stoupá počet členů v klubu 1955 - 91 členů, 1956 - 130 členů, 1957 - 145 členů. Mezi nejlepší plavce patří: Karel Barkala (400 Vz 5:26,2), Jaroslav Boháč (100 Z 1:17,4), Ctirad Koudelka (100 P 1:34,4).

1951
Klub se dostává do další svízelné situace - koupaliště i kryté lázně jsou uzavřené a je učiněn pokus napustit provizorně napuštěné koupaliště na stadiónu. Tento pokus však končí zborcením stěn bazénu. Plavci pro udržení kondice navštěvují tréninky atletů.

1948
Pod předsednictvím Ing. Karla Jandy, kterého záhy střídá Milan Jeremiáš, je činnost klubu ovlivněna únorovým převratem a snahou Komunistické strany o sjednocení Československé tělovýchovy, klub dostává název Sokol VŽKG Vítkovice a rok poté dochází k velkému úbytku plavců - základna se snižuje na počet 55 členů.

1945 – 1963
První slova o vzniku plaveckého odboru sportovního klubu Vítkovických železáren padla dne 27. července 1945 na ústřední valné hromadě sportovního klubu. Dne 10. srpna byla svolána schůze přípravného výboru. Ustavující valná hromada plaveckého klubu se konala 3. října a s usnesením valné hromady byl seznámen Český amatérský plavecký svaz, který 31. 1945 října přijal SK Vítkovické železárny za svého člena. Prvním poválečným předsedou klubu se stal MUDr.Vladimír Neuwirt. Prakticky ode dne založení začal klub provozovat činnost na krytém bazénu podnikových lázní na Ruské ulici, na bazénu o rozměrech 14 x 8 metrů a ve venkovním koupališti.
Na počátku roku 1946 má klub 267 členů, předsedou se stává Ing. Karel Janda. Dne 13. ledna se plavci zúčastnili prvních závodů - Přátelského utkání Ostrava - Přerov.